Pracovní skupina Chytrá infrastruktura a podnikání

Garant Prezidia Czech BCSD
Kateřina Šveřepová

Vedoucí skupiny
JUDr. Mgr. Barbora Vlachová Ph.D., LL.M.

Vznik Pracovní skupiny “Chytrá infrastruktura a podnikání”
Srpen 2024

Ikona-PS-chytra_infrastruktura_a_podnikani5

Dokumenty skupiny

– bude upřesněno –

Preambule Pracovní skupiny

Pracovní skupina Chytrá struktura a podnikání vychází z naléhavé potřeby efektivně reagovat na současný dynamický vývoj v oblasti aplikaci nové digitální legislativy, implementaci bezpečnostních opatření, zavádění umělé inteligence a digitalizaci veřejné správy. Společenské, hospodářské a technologické změny vyžadují, aby veřejný i soukromý sektor neustále inovovaly své přístupy a procesy. Nové legislativní požadavky, přinášejí praktické problémy, které podnikatelé musí reflektovat. Současně se zvyšují nároky na bezpečnostní opatření, zejména v souvislosti s předpisy jako NIS 2, DORA a CER, které chrání fyzickou, organizační a informační bezpečnost podniků i státních institucí. Zavádění umělé inteligence do podnikových procesů přináší nové povinnosti i příležitosti, zahrnující jak technologické inovace, tak i právní a etické otázky. Digitalizace veřejné správy je nezbytným krokem ke zlepšení efektivity a transparentnosti veřejné správy, což má přímý dopad na podnikatelské prostředí. Pracovní skupina zaměřená na tyto témata tak představuje platformu pro výměnu zkušeností, stanovení doporučených postupů a hledání optimálních řešení, která budou sloužit k zajištění souladu s legislativou, zvýšení bezpečnostních standardů, efektivnímu využití umělé inteligence a úspěšné digitalizaci státní správy.

Cíle pracovní skupiny

Pracovní skupina Chytrá struktura a podnikání je zřízena s cílem vytvořit platformu zabývající se konkrétními doporučeními pro integraci moderních technologií do podnikatelského sektoru. Zaměřuje se především na oblast kybernetické bezpečnosti a její nastavení v podnicích zejména v souvislosti s nárůstem počtu povinných subjektů s ohledem na novou legislativu. Mezi cíle skupiny patří i podpora a komunikace best practice při zavádění bezpečnostních opatření, jakož i adaptace na novou digitální legislativu zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence. Skupina má dále pomoci podnikatelům navrhovat a implementovat inovativní řešení založená na umělé inteligenci, která mohou přispět k lepšímu řízení, rozhodování a optimalizaci procesů. V neposlední řadě jsou činnosti pracovní skupiny zaměřeny na digitalizaci veřejné správy a její vliv na podnikatele.

Oblasti a témata

Téma 1 – aplikace nové legislativy

  • Transpozice změn do českého právního řádu a otázky s tím související
  • Praktické problémy z pohledu aplikace orgány státní správy
  • Postupy a náklady na straně podnikatelů, kterým plynou z nové legislativy povinnosti

Téma 2 – implementace bezpečnostních opatření

  • Souvislost zejména s NIS 2, DORA a CER
  • Opatření z oblasti fyzické, organizační a informační bezpečnosti a procesy jejich zavádění
  • Doporučené postupy (např. GAP analýza, vymezení regulovaných služeb, opatření v oblasti bezpečnosti dodavatelských řetězců)

Téma 3 – zavádění umělé inteligence

  • Nové povinnosti spojené s přijetím AI Actu
  • Zavádění umělé inteligence do procesů podniku
  • Využití LLM zaměstnanci a rizika s tím spojená

Téma 4 – digitalizace veřejné správy

  • Digitalizační procesy ve státní správě – přínosy pro podnikatele a rizika s tím spojená

Jednání skupiny

– bude upřesněno –

Termíny:
– bude upřesněno –

Členové skupiny

– bude upřesněno –

Články

No Content Available