NAŠE AKTIVITY
Seminář AKU-BAT: Akumulace a fotovoltaika ve stavbách

Připravujeme odborný seminář, který proběhne 14. září v Praze na FS ČVUT. Seminář bude přínosem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o aplikaci akumulace a fotovoltaiky ve stavbách. Je tedy určen pro architekty, projektanty, investory, developery, ale i pro širokou veřejnost. Program bude rozdělen do tří částí: legislativa, fotovoltaika a akumulace.

Přihlášku a bližší informace o akci naleznete ZDE

Tisková zpráva AKU-BAT: Pomalý rozvoj akumulace energie ohrožuje transformaci a dekarbonizaci evropské energetiky. Česko stále na chvostu Evropy

Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ podpořila výzvu vlivných evropských asociací, Komise představila konkrétní cíle v oblasti ukládání energie. Asociace SolarPower Europe, Wind Europe a EASE již v dubnu ve společném otevřeném dopise Evropské komisi upozornily na to, že Evropa není připravena integrovat stále vyšší podíl obnovitelných zdrojů, jejichž cíle byly deklarovány ve výzvách Fit for 55 a REPowerEU, bez konkrétních závazků i v oblasti ukládání energie. Zásadní úlohu skladování energie pro dosažení změn v energetice, průmyslu či dopravě Komise plně přiznala i ve své vlastní studii[i] a dlouhodobě veřejně deklaruje důležitost těchto technologií pro úspěšný přechod k obnovitelným zdrojům. Konkrétní cíle však zatím chybí.

Celá tisková zpráva k přečtení ZDE.

ZAJÍMAVOSTI V OBLASTI AKUMULACE 

Velká komunitní úložiště energie se vyplatí víc než baterie ve vlastním domě, říká expert
S rychle rostoucím zájmem Čechů o fotovoltaické panely na střechách skokově narostla i poptávka po bateriích, do kterých si mohou vyrobenou elektřinu uložit. Podle dat Solární asociace si devět z deseti domácností, jež si dnes pořizují fotovoltaické panely, zároveň kupuje i bateriové systémy. Podle Martina Panáče, předsedy představenstva Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT CZ) a vedoucího oddělení inovativních projektů ve společnosti Siemens, se ale víc než nákup domácích baterií vyplatí investovat do velkých úložišť, která se dají sdílet komunitně. Zákony to ale zatím neumožňují. Odkaz na celý článek ZDE.

Devět z deseti nových solárních elektráren má systém na akumulaci energie
Zhruba devět z deseti nových fotovoltaických elektráren je vybaveno systémem na akumulaci elektřiny. Jen v první polovině letošního roku se převážně v domácnostech instalovalo 89,2 megawatthodin (MWh) bateriových úložišť, tedy víc než samotný výkon fotovoltaiky. V prvním pololetí vzniklo 9354 solárních elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu. Novinářům to nedávno řekli zástupci Solární asociace a Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT. Za celý loňský rok vzniklo 9321 solárních elektráren. Odkaz na celý článek ZDE.

Česká solární skupina Malina nakoupila baterie za miliardu
Rekordní zájem o domácí fotovoltaiky vyčerpal personální kapacity instalačních firem. Chybí však i komponenty pro výstavbu nových solárních elektráren. Energetický holding Malina v této situaci na sebe nyní upozornil obřím obchodem. Společnost fungující také pod značkou Malina Group uzavřela kontrakt na nákup osmi tisíc lithiových baterií v hodnotě jedné miliardy korun. Každá z baterií má kapacitu 10 kilowatthodin. Odkaz na celý článek vč. komentáře AKU-BATu a Solární asociace ZDE.

VW zvažuje bývalé letiště u Plzně jako místo ke stavbě obří továrny na baterie
Líně (Plzeňsko) – Bývalé armádní letiště v Líních u Plzně je jednou ze tří evropských lokalit, které německý automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektroaut. ČTK to řekli členové vedení Plzeňského kraje včetně hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti). Podle náměstka hejtmana a poslance Josefa Bernarda (STAN) by šlo o továrnu za čtyři až pět miliard eur, tedy v přepočtu 98 až 122 miliard korun, zaměstnala by až 4000 lidí. Odkaz na celý článek ZDE.

Společnost BASF staví na východě Německa závod na recyklaci baterií
Od roku 2025 bude společnost BASF ve Schwarzheide plně recyklovat vyřazené baterie. Závod tak bude získávat materiály pro nové lithium-iontové baterie, zcela v duchu oběhového hospodářství. Odkaz na celý článek ZDE.

Baterie fungující v extrémních teplech i mrazech
Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinuli lithium-iontové baterie, které dobře fungují v mrazu i horku a přitom dokáží uchovat velké množství energie. Tohoto úspěchu dosáhli díky vývoji elektrolytu, který je nejen univerzální a odolný v širokém rozsahu teplot, ale také dobře pracuje s anodou a katodou. Odkaz na celý článek ZDE.

Švédský Northvolt začne vyvíjet baterie, jejichž komponenty pocházejí ze stromů
Stora Enso, která se mimo jiné specializuje na produkci obalů a dalších papírových výrobků, popsala lignin jako polymer nacházející se v buněčných stěnách suchozemských rostlin. Po celulóze je přitom druhou nejčastější organickou sloučeninou na Zemi. Ligninem, jenž podle firmy dobře funguje jako pojivo, jsou stromy tvořeny z 20 až 30 procent. „Naším cílem je vyvinout první průmyslovou baterii na světě s anodou pocházející výhradně z přírodních evropských surovin,“ uvedly firmy ve společném prohlášení. Odkaz na celý článek ZDE.

Prosadí se v praxi akumulace energie do písku?
Finští inženýři vytvořili první baterii, která využívá písek jako medium pro akumulaci energie. První instalace nového typu termické akumulace byla již spuštěna za účelem dlouhodobé akumulace energie vyrobené z obnovitelných zdrojů po dobu několika měsíců. Odkaz na celý článek ZDE.

Akumulace energie a flexibilita jako pilíře energetické transformace
Přední asociace zabývající se obnovitelnými zdroji, výzkumné ústavy a společnosti vč. AKU-BAT zveřejnili otevřený dopis evropským politikům ohledně plánu REPower EU. Vyzívají je k restrukturalizaci evropského energetického trhu.  Odkaz na celý článek ZDE.

ZAJÍMAVOSTI V OBLASTI VODÍKU

Evropská komise podpoří inovace v oblasti vodíku, dotace budou směřovat i do Česka
Evropská komise schválila tzv. důležitý projekt společného evropského zájmu (IPCEI) na podporu výzkumu a inovací vodíkových technologií. Projekt s názvem “IPCEI Hy2Tech” společně připravilo a oznámilo patnáct členských států, včetně České republiky. Odkaz na celý článek ZDE.

Hyundai a Rolls-Royce budou spolupracovat na vývoji elektrických a vodíkových letadel
Elektrické letadlo s vodíkovými palivovými články plánují v roce 2035 jako vrchol společné práce předvést Rolls-Royce a Hyundai. Obě společnosti oznámily nové partnerství, jež se zaměří právě na zavedení plně elektrického pohonu a technologií vodíkových palivových článků na letecký trh. Odkaz na celý článek ZDE.

USA podpoří daňovými úlevami výrobu nízkouhlíkového a obnovitelného vodíku
Ve čtvrtek 28. července došlo k mimořádnému průlomu v otázce podpory výroby nízkouhlíkového vodíku ve Spojených státech amerických. Demokratický senátor Joe Manchin, který řadu měsíců blokoval tzv. ‚‚Build Back Better Act‘‘, změnil názor a rozhodl se zákon zaměřující na klima, daně a zdravotnictví podpořit. Kompromisní zákon se nově nazývá ‚‚Inflation Reduction Act of 2022‘‘. Součástí zákona je podpora obnovitelných zdrojů energie, včetně výroby vodíku.  Ta by měla být v USA podpořena daňovými úlevami v závislosti na emisní náročnosti výroby vodíku. Tzv. čistý vodík (clean hydrogen) bude způsobilý k získání daňových úlev v hodnotě až 3 $/kg. Odkaz na celý článek ZDE.

Německo představilo Vodíkový atlas. Pomůže identifikovat příležitosti vodíku v jednotlivých částech Německa
Německé ministerstvo pro vzdělávání a výzkum představilo tzv. Vodíkový atlas. Tento výzkumný projekt má Německu pomoci stát se vodíkovou velmocí tím, že ukáže regionální pokrok, ale také identifikuje i příležitosti a potenciál vodíku v jednotlivých lokalitách. Pomoci tak má obcím, ale i investorům s rozhodovacími procesy v oblasti rozvoje vodíkových technologií. Odkaz na celý článek ZDE.

ZAJÍMAVOSTI V OBLASTI FOTOVOLTAIKY

Tisková konference Solární asociace: solární instalace trhají v Česku rekordy. Za první půlku roku přibylo nejvíc projektů
Celkem bylo v prvních šesti měsících v Česku připojeno 9 354 elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattů. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 se jedná téměř o dvousetprocentní nárůst. Český solární průmysl je však stále z největší části odkázán na instalace na rodinných domech. Obnově zájmu o fotovoltaiku napomáhá dobře nastavený program Nová zelená úsporám – domácnosti nemají problém získat dotaci, která jim výrazně sníží počáteční investici do vlastního zdroje energie. Za prvních šest měsíců se o státní podporu přihlásilo 18 316 domácností, čtyřikrát více než za stejné období předchozího roku. Celkem bylo za první pololetí postaveno 8500 elektráren na rodinných domech. Odkaz na celý článek ZDE.

Unikátní technologie promění železnice v solární elektrárny
V Německu začalo testování fotovoltaických panelů, které jsou umístěné na pražcích železniční tratě. Německá železnice Deutsche Bahn tak přispěje k výrobě zelené energie. Na projektu pracuje britská společnost Bankset Energy, která podobné projekty rozvíjí ve Švýcarsku, Velké Británii a v USA. Odkaz na celý článek ZDE.

ZAJÍMAVOSTI V OBLASTI ELEKTROMOBILITY

Chybí už i dobíječky pro elektromobily. Unicorn přichází s vlastním produktem
Společnost ChargeUp z české skupiny Unicorn, člen Asociace AKU-BAT CZ,  přichází s vlastní dobíjecí stanicí. Reaguje tak i na problémy s dodávkami nových dobíječek. Odkaz na celý článek ZDE.

Přichází první plně elektrický Rolls-Royce. Testy probíhají na Azurovém pobřeží
Společnost Rolls-Royce v září 2021 oznámila, že zahájila testování vozu Spectre, prvního plně elektrického modelu značky Rolls-Royce. Aby bylo zajištěno, že si Spectre zachová všechny vlastnosti typické pro automobily Rolls-Royce, podstoupí tento vůz nejnáročnější testovací program, jaký kdy značka realizovala. Jeho délka dosáhne 2,5 milionu kilometrů, což odpovídá více než 400 letům používání typického vozu Rolls-Royce. Jedná se o zcela výjimečný počin. Odkaz na celý článek ZDE.

Nizozemští studenti postavili elektromobil, který za jízdy zachycuje CO2
Pod rukama studentů na Technické univerzitě v nizozemském Eindhovenu vzniklo auto, které za jízdy čistí vzduch od CO2 a ukládá ho ve svých filtrech. Kromě toho může fungovat i jako malá solární elektrárna pro váš dům. Odkaz na celý článek ZDE.

ZVEME VÁS

Seminář AKU-BAT: Akumulace a fotovoltaika ve stavbách
Připravujeme odborný seminář, který proběhne 14. září v Praze na FS ČVUT. Seminář bude přínosem pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o aplikaci akumulace a fotovoltaiky ve stavbách. Je tedy určen pro architekty, projektanty, investory, developery, ale i pro širokou veřejnost. Program bude rozdělen do tří částí: legislativa, fotovoltaika a akumulace. Více informací o akci ZDE.

Forum elektromobilita 2022
Jako minulý rok, jsme i tento rok partnerem 5. ročníku konference Forum elektromobilita, která se zaměří na současnost a budoucnost bateriové a vodíkové elektromobility. Více informací o akci ZDE.

ENERGY STORAGE GLOBAL CONFERENCE 2022
Jsme partnerem pátého ročníku konference Energy Storage Global Conference (ESGC), která se bude konat ve dnech 11.-13. října 2022. Konferenci pořádá EASE – Evropská asociace pro akumulaci energie s podporou Společného výzkumného střediska Evropské komise v hotelu Le Plaza v Bruselu. ESGC přitahuje klíčové zainteresované strany v oblasti akumulace energie, řečníky na vysoké úrovni a zástupce evropských institucí a vlád jednotlivých států. Více informací o akci ZDE.

BATTERY INNOVATION DAYS
Stali jsme se partnerem druhého ročníku konference Battery Innovation days, která se bude konat ve dnech 13.-14. září 2022 v Bruselu a online.  Více informací o akci ZDE.