Společnost Apple oznámila, že vybuduje bateriové úložiště s kapacitou 240 MWh. Úložiště se bude nacházet v blízkosti již existující solární elektrárny, která nyní poskytuje energii zařízením Apple ve státě Kalifornie. Tento projekt navazuje na příslib firmy stát se do roku 2030 kompletně uhlíkově neutrální.

Produkty Apple budou uhlíkově neutrální

Společnost Apple v červenci 2020 oznámila, že se plánuje do roku 2030 stát uhlíkově neutrální napříč celou svou hospodářskou činností, tedy v obchodním, výrobním i dodavatelském řetězci. To znamená, že i její produkty by měly být uhlíkově neutrální. Už nyní je Apple uhlíkově neutrální z hlediska podnikových emisí. Navíc podle Apple více než 110 jeho dodavatelů směřuje k využívání obnovitelné energie k výrobě jeho produktů.

„Jsme pevně zavázáni pomoci našim dodavatelům stát se uhlíkově neutrální do roku 2030 a máme radost, že společnosti, které se k nám přidaly, jsou z různých průmyslů i zemí po celém světě včetně Německa, Číny, USA, Indie a Francie,“ uvedla Lisa Jacksonová, viceprezidentka pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativu.

Kromě toho Apple plánuje investovat zhruba 4,7 miliard dolarů (přibližně 103,7 miliard korun) do zelených projektů po celém světě.

Úložiště bude vedle solární farmy

Podle informací z oficiálních webových stránek Apple buduje jeden z největších bateriových projektů v USA. Kapacita projektu je plánovaná na 240 MWh, což by mělo stačit k dodání energie do více než 7000 domácností na jeden den. Bateriové úložiště se bude nadcházet v blízkosti solární farmy California Flats s instalovaným výkonem 130 MW.

„Výzva čisté energie – solární a větrné je, že už ze své podstaty je intermitentní. Pokud to uděláme [vybudování bateriového úložiště, pozn.], tak můžeme ukázat, že to funguje i pro nás a odvrátit obavy z intermitence a pomoci stabilizovat soustavu. Je to něco, co může být pak napodobeno či rozšířeno jinými firmami,“ dodala Lisa Jacksonová.

.
Zdroj:
www.oenergetice.cz