Francouzská společnost EDF se chystá odstavit jadernou elektrárnu (JE) Fessenheim během příštího roku. Dne 30. září oznámila, že požádala regulační úřad o schválení ukončení provozu a trvalého odstavení obou PWR reaktorů, přičemž odstavení prvního reaktoru je plánováno na 22. února 2020 a druhého na 30. červen téhož roku.

Na základě dohody mezi francouzskou vládou a EDF poskytne stát společnosti EDF náhradu za předčasné uzavření jaderné elektrárny, které vyplývá z omezení výkonu jaderné energie ve Francii podle zákona o energetické transformaci ze srpna 2015.

Podle dohody bude kompenzace zahrnovat splátky na pokrytí nákladů jako je demontáž zařízení či přemístění zaměstnanců, které budou vypláceny po dobu 4 let od ukončení provozu. Očekává se, že tyto finance dosáhnou celkové částky 400 milionů eur. Dále bude kompenzace zahrnovat náhradu za případnou ztrátu výdělku, tj. náhradu za příjmy z předpokládané budoucí výroby, a to až do roku 2041.
Vedení společnosti EDF uvedlo, že na základě těchto opatření bude společnost schopna uskutečnit přemístění zaměstnanců v rámci dohody s odborovými organizacemi.

V rámci své předvolební kampaně avizoval uzavření JE Fessenheim už prezident F. Hollande, a to do roku 2016. Následně v lednu 2017 společnost EDF vyjednala s francouzskou vládou podmínky (kompenzační protokol) pro její odstavení. Provoz JE Fessenheim měl být ukončen v návaznosti na zahájení provozu třetího bloku JE Flamanville. V té době se očekávalo, že se tak stane do konce roku 2018. Nicméně technické a bezpečnostní problémy předpokládaný termín dokončení stále oddalují. Současný termín pro odstavení JE Fessenheim je součástí dojednaných prioritních projektů v rámci Cášské dohody o těsnější spolupráci Francie a Německa.

 

Zdroj: Bulletin Energetika > EU