Česká pobočka Světové podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (Czech Business Council for Sustainable Development-CBCSD) v rámci sledování mezinárodních vývojových trendů informuje o důležitém dokumentu uveřejněného v předvečer konání Světového Ekonomického Fóra (WEF 2018) ve švýcarském Davosu.

Letošní verze každoročně vydávané zprávy o hlavních globálních rizicích (Global Risk Report-GRR 2018) bude sloužit jako konferenční podklad pro 3000 pozvaných mezinárodních politických, ekonomických a dalších špiček a zástupců hlavních světových organizací, jakož i následnou širokou mezinárodní diskuzi. Odkaz na anglickou verzi Global Risk Report 2018 je ZDE.

Zpráva, která každoročně shrnuje výsledky dotazníkového průzkumu provedeného odborníky WEF mezi 10.000 mezinárodních respondentů, je zaměřena na 5 hlavních rizikových oblastí, které jsou považovány za klíčové z hlediska ohrožení stabilního (udržitelného) rozvoje planety: ekonomické, environmentální, geopolitické, sociální a technologické. Zpráva specifikuje hlavní rizika v každé ze zmíněných kategorií, která shrnuje v časové řadě posledních let podle pravděpodobnosti jejich výskytu a míry jejich dopadů (viz prezentace)

„V letošní zprávě vystupují do popředí výrazně rizika v environmentální oblasti. Jsou to především extrémní výkyvy počasí a přírodní pohromy, což odráží intenzitu a častý výskyt změny počasí včetně hurikánů, sucha a dalších vlivů. Rovněž oblast biodiversity představuje důležitou rizikovou oblast. Jinou prioritní rizikovou oblastí je nebezpečí cyberútoků a krádeže dat, jakož i riziko nebezpečí neplnění mezinárodní klimatické dohody z Paříže“ komentoval pan Petr J. Kalaš, viceprezident CBCSD.

Česká podnikatelská Rada pro udržitelný rozvoj připravuje prezentaci českého souhrnu GRR 2018, která bude uveřejněna na webových stránkách této organizace (www.cbcsd.cz).
.

Kontakt:
Ivo Gajdoš, výkonný ředitel CBCSD
gajdos@cbcsd.cz m: 602 44 66 99

Stáhnout (PDF, 1.89MB)