Globální investice do obnovitelných zdrojů dosáhly v prvním pololetí letošního roku rekordních 358 mld. USD, což je meziročně o 22 % více a současně nejvyšší půlroční hodnota v historii. Růst byl tažen zejména solárními elektrárnami, do kterých bylo investováno rekordních 239 mld. USD. Pokles aktivity investorů naopak pokračuje v sektoru větrných elektráren, kde investice činily necelých 65 mld. USD.
Výzkumníci z BloombergNEF (BNEF) uvedli, že největším investorem do obnovitelných zdrojů byla i v prvním pololetí letošního roku s velkým náskokem a meziročním růstem o 16 % Čína se 177 mld. USD. Ve Spojených státech amerických bylo investováno 36 mld. USD a v Německu 11,9 mld. USD.
Pokud jde o jednotlivé technologie, klíčovým tahounem byly solární elektrárny, do kterých bylo investováno rekordních 239 mld. USD, což je o 43 % více než v prvním pololetí roku 2022. Zhruba za polovinou z realizovaných investic stála Čína. Investice do solárních elektráren v USA vzrostly meziročně o 75 % na 26 mld. USD. Rekordní investice do solárních elektráren byly zaznamenány i v řadě evropských zemí v čele s Německem, Polskem a Nizozemskem.
Větrný sektor pokračuje v poklesu
Silným kontrastem k růstu v solárním sektoru je další pokles investic ve větrné energetice. Podle zveřejněných hodnot klesly v prvním pololetí investice do větrných elektráren meziročně o 8 % na 94 mld. USD.
Investice do pevninských větrných elektráren klesají podle BNEF již čtvrtým čtvrtletím v řadě a za první pololetí letošního roku klesly meziročně o 21 % na 64,5 mld. USD.
“Omezení v elektrizační soustavě, potíže s povolováním a nedostatečná politická podpora na mnoha trzích vedou k omezené globální zásobě připravených projektů, což se projevuje na objemu investic,” uvedli výzkumníci z BNEF.
Kde byl naopak pozorován růst, je sektor mořských větrných elektráren. Tam investice v prvním pololetí dosáhly 29,2 mld. USD, což představuje meziroční růst o 47 %.
“Za většinou z tohoto růstu stála Evropa s nárůstem investic v prvním pololetí 2023 o 9,4 mld. USD ve srovnání s prvním pololetím 2022. Růst investic do mořských větrných parků zaznamenaly také Japonsko a Taiwan,” dodal BNEF.
Zdroj: oenergetice.cz