Zástupci německé vlády zveřejnili další plány spolkové republiky v oblasti energetiky a klimatu. Německo chce být do roku 2045 uhlíkově neutrální, pět let před tím, než má v plánu Evropská unie. Do roku 2030 pak chce snížit emise skleníkových plynů o 65 %, ve srovnání s rokem 1990.

Cíl pro rok 2030 byl nastaven tak, aby země byla schopná cíle uhlíkové neutrality dosáhnout dříve než většina států Unie, a to již v roce 2045. Německo, jehož Strana zelených se v poslední době těší popularitě jak na domácím, tak na unijním poli, tak směřuje k cíli být klimatickým lídrem Evropy. O nových plánech spolkové vlády informoval v minulém týdnu server Energy Live News.

Během tiskové konference, která proběhla v minulém týdnu, oznámila německá ministryně pro životní prostředí Svenja Schulzová společně s ministrem financí Olafem Scholzem návrh dokumentu, který by aktualizoval německý cíl pro snížení emisí skleníkových plynů. Je očekáváno, že návrh bude schválen na zasedání vlády již v tomto týdnu.

Dle nové trajektorie spolková republika sníží emise skleníkových plynů nejprve o 65 % do roku 2030, následně o 88 % do roku 2040, aby tak bylo cíle klimatické neutrality dosaženo již v roce 2045. Původně si tento cíl země stanovila na rok 2050, stejně jako většina států Evropské unie.

Německo má, mimo jiné, v plánu odklon od uhlí, který by měl být zrealizován nejpozději v roce 2038 (tj. ve stejném roce, jako plánuje pro odklon od uhlí Česká republika). V tomto roce také spolková vláda spustila svůj vlastní systém emisního obchodování, který pokrývá dopravu a menší zdroje tepla, podobný krok nyní plánuje uskutečnit i Evropská unie.

“Pro mě tento plán znamená spravedlivější rozhodování o naší ekonomice, které zohledňuje budoucí generace, a rovněž krok, který ekonomiku nezastaví, ale spíše ji bude nadále rozvíjet a modernizovat,” uvedla ministryně Svenja Schulzeová na společné tiskové konferenci.