Vědci už dokázali dostat ze solárních panelů 35 procent energie místo jednadvaceti a na trhu už dokonce jsou nové baterie, které mohou lidstvo zbavit závislosti na lithiu. Kombinace efektivnějších panelů a dostupnějších baterií má obří potenciál. Pokroky ve vývoji však mají dva háčky – uvádění do praxe je poměrně pomalé a nejvýraznější pokroky dělá Čína, na níž jsme s fotovoltaickými elektrárnami příliš závislí už v současnosti.

Vědci už dokázali dostat ze solárních panelů 35 procent energie místo jednadvaceti a na trhu už dokonce jsou nové baterie, které mohou lidstvo zbavit závislosti na lithiu. Kombinace efektivnějších panelů a dostupnějších baterií má obří potenciál.

Pokroky ve vývoji však mají dva háčky – uvádění do praxe je poměrně pomalé a nejvýraznější pokroky dělá Čína, na níž jsme s fotovoltaickými elektrárnami příliš závislí už v současnosti. Rekordně efektivní panely, které lépe využijí dostupnou plochu, ale umí vyrobit i britská firma Oxford PV ve své německé továrně. Podobnou technologii chystá i společnost, do níž investuje Bill Gates.

Zdroj: tech.hn.cz