Generální tajemník OSN podpořil rozhodnutí Velké Británie a UNFCCC odložit klimatickou konferenci COP26, která se měla konat v listopadu v Glasgow. Svět se nyní potýká s koronavirovou krizí. Na světě jsou stovky tisíc nemocných COVID-19 a přibývá obětí . Prioritou je eliminovat virus a chránit lidské životy.

Státy nyní přijímají opatření na zotavení ekonomik z koronavirové krize, proto je nutné pokračovat v posilování klimatických ambicí i samotné klimatické akce. Vědecké poznání o klimatu se nezměnilo, emise jsou rekordně vysoké a jejich dopad na měnící se klima sílí. Pocítíme to zejména v socioekonomické oblasti, kterou teď již navíc vyčerpává současná pandemie.

Koronavirová krize posiluje význam vědy a dat pro rozhodovací procesy a vytváření politik. Věda ukazuje, že lidské chování mění regulační schopnost planety, což má vliv na naše životy a živobytí – od zdraví až po světovou ekonomiku. Probíhající závážná lidská krize ukazuje, jak zranitelné naše společnosti a ekonomiky vůči existenčním hrozbám jsou.

Státy musí spolupracovat na ochraně zdraví lidí. Planeta je velkém ohrožení. Pro přechod k udržitelné a nízkouhlíkové ekonomice a udržení oteplení do 1,5 °C je zapotřebí zejména solidarita a politická ambice.

Generální tajemník bude pokračovat v úzké spolupráci s premiérem Johnsonem, členskými státy, veřejností, mladými lidmi i soukromým sektorem s cílem vyjít z této globální krize posíleni.

New York, 1. dubna 2020

Foto v záhlaví: UNEP/Allan Castaneda

 

Zdroj: www.osn.cz