Stoupající míra využívání recyklovaných materiálů a různých formátů na bázi vláken je v současnosti na globální úrovni hlavním trendem v obalářském průmyslu, který bude v následujících 10 letech posilovat. Díky očekáváné zvyšující se míře dostupnosti regranulátů PCR (Post-consumer-Recycled) si v nadcházející dekádě udrží významný podíl na světovém trhu také plastové obaly. Upozorňuje na to aktuální zpráva společnosti Smithers s názvem Budoucnost udržitelných obalů: Dlouhodobá strategická prognóza do roku 2034.

Experti Smithers analyzovali nejnovější technologický vývoj v oblasti výběru materiálů, zpracování po skončení životnosti a ekologického značení napříč dodavatelskými řetězci obalových řešení. Jejich zpráva zkoumá, jak nové normy a procesy, jako je například evropské nařízení o obalech a obalovém odpadu (PPWR), rozšiřující se zálohové systémy vracení obalů (DRS) či rozšířená odpovědnost výrobce (EPR), mění a změní obchodní prostředí v tomto segmetu.

Ze závěrů zprávy vyplývá, že do roku 2034 bude podíl obalových materiálů na bázi vláken (tedy papíru, lepenky a lisované buničiny) nadále růst a v roce 2034 se zvýší na více než 40 %. Větší dostupnost regranulátů PCR pomůže flexibilním i pevným plastům udržet si významný podíl na celkovém světovém trhu, který se do roku 2034 zvýší na 38,6 %. Přispěje k tomu také zvýšené používání monomateriálových flexibilních plastových obalů.

Procentuální podíl cirkulárních materiálů se v letech 2024 až 2034 zvýší ve všech kategoriích obalů. Největší nárůst – a nejširší prostor pro zlepšení využívání zásad oběhového hospodářství – se otevírá u pevných plastových obalů. Přispějí k tomu i legislativní požadavky na vyšší obsah PCR, především u PET. Pozitivní roli mají v tomto ohledu podle Smithers zálohové systémy vracení obalů, jež mají přispět k vyšší míře dostupnosti regranulátů PCR.

Mimochodem – česká vláda schválila na podzim návrh novely zákona o obalech, která mj. zavádí zálohování nápojových PET lahví a plechovek, na začátku března o ní má jednat Poslanecká sněmovna. Návrh má řadu zastánců, ale i kritiků. Například podle Petra Havelky, výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství (ČAOH), nemají systémy sběru (např. sběrné nádoby či zmiňované zálohování) nic společného s recyklací odpadů (nebo s jejich redukcí). Zálohování jednorázových obalů vede podle něj k navyšování produkce obalů. Podle zastánců návrhu není možné bez zavedení zálohování splnit evropské cíle v oblasti sběru PET lahví a nápojových plechovek.

Zdroj: www.svetbaleni.cz