Pro mnohé společnosti je virtuální realita pořád docela sci-fi, jiné už ale pomalu objevují její výhody a plně ji zařazují do fungování svých továren, zejména pak při školení svých zaměstnanců. Kromě pracovních procesů a obsluhy zařízení, lze tímto způsobem zaměstnance školit i v bezpečnosti a například si nacvičit postup při požáru či jiném ohrožení. Jak si školení s pomocí virtuální reality představit a proč by se o něj společnosti měly zajímat?
Největší využití nacházejí firmy pro virtuální realitu ve školení pracovních procesů. Školení probíhá ve speciální náhlavní soupravě, se kterou se zaměstnanec virtuálně dostane do jakéhokoliv předem digitálně vytvořeného prostředí a může si vyzkoušet téměř jakoukoliv činnost. V době, kdy je fluktuace zaměstnanců na mnoha pracovištích vysoká, mohou být tréninky s pomocí virtuální reality šikovným prostředkem, jak se vyhnout zbytečným nákladům i dalším nepříjemnostem. Výhodou je v prvé řadě to, že trénink pracovníků může probíhat kdekoliv a není potřeba kvůli němu zasahovat do provozu, což ocení například továrny s non-stop výrobními linkami či prostory, kde je pohyb nezaučených osob rizikový. Rovněž využití virtuální reality pomáhá v situacích, kdy se zaměstnanec potřebuje naučit pracovat s velmi drahým strojem či zařízením, jehož provoz je sám o sobě velmi nákladný nebo kde může snadno dojít k poruše, která by pro firmu znamenala škodu.
Know-how už se neztratí
Školení prováděná na dálku našla své využití i v době pandemie. V době, kdy byly továrny uzavřené, či fungovaly jen v omezeném provozu, mohly firmy na dálku alespoň učit zaměstnance a zvyšovat jejich kvalifikaci. Virtuální realita je také vhodným řešením zastupitelnosti zaměstnanců. V jedné z továren jsme například pomáhali s problémem: výrobek složený z více než tisíce dílů dokázali sestavit pouze dva lidé, přičemž jeden z nich se pomalu chystal do penze. V takových případech může virtuální realita pomoci zajistit přenositelnost potřebného know-how na kohokoliv jiného.