Americká společnost B2U Storage Solutions dává nový život vysloužilým bateriím pro elektromobily. Ze starých baterií vytvořila zařízení pro skladování elektřiny, které připojila do distribuční sítě. Takové řešení podle firmy výrazně sníží náklady na ukládání energie, uvádí agentura Reuters.

Ze 1300 bývalých baterií pro elektromobily společnost vytvořila úložiště o kapacitě 25 megawatthodin, zařízení primárně obsluhuje solární elektrárnu v Kalifornii. Projekt je považován za první svého druhu, který dodává elektřinu na velkoobchodní trh.

Konkrétně technologie B2U umožňuje spojovat baterie pro elektromobily dohromady bez toho, aby se nejprve musely rozebrat. Firma byla založena v roce 2019 a podporuje ji japonská společnost Marubeni. Loni podle svého šéfa Freemana Halla vydělala jeden milion dolarů (22,1 milionu Kč).

Na trh přijdou miliony autobaterií, podobná řešení porostou

Sekundární využití baterií z elektromobilů je teprve v začátcích, úložiště připojené k síti však ukazuje možnosti dalšího využití. Vysloužilých baterií se totiž v příštích letech na trhu objeví miliony. Je to i nákladově efektivnější způsob k získání obrovského množství bateriové skladovací kapacity pro elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou by bylo možné využít v období, kdy nesvítí slunce ani nefouká vítr.

Prodloužením životnosti baterií se ušetří zdroje i náklady. Hall odhaduje, že systém, jako je ten od B2U, by investiční náklady na baterie, které je možné připojit k síti, mohl snížit zhruba o 40 procent.  Baterie jsou v době, kdy pohánějí vozidla, velmi namáhané, a časem se jejich dojezd zhoršuje. Mají však stále hodnotu jako stacionární úložiště, které má mírnější nároky, upozornil Hall. Baterie v systému B2U jsou osm let staré a kdysi poháněly automobily z produkce firem Honda a Nissan.

Zdroj: energiebezemisi.cz