Německá vláda a čtyři spolkové země, ve kterých se těží hnědé uhlí, se dohodly na postupném vyřazování výroby elektrické energie z uhlí. Dohoda umožní ukončení výroby již v roce 2035, což je o tři roky dříve, než se původně plánovalo. Německá vláda poskytne dotčeným spolkovým zemím finanční podporu v celkovém objemu 40 miliard eur na období do roku 2038.

Podle harmonogramu bude osm nejstarších výrobních bloků odstaveno do roku 2022 a dalších 11 bude uzavřeno do roku 2030. Dohoda zahrnuje i přezkum v roce 2026 a 2029 s cílem posoudit, zda lze uzavírání elektráren urychlit.

Provozovatelé elektráren obdrží během příštích 15 let finanční kompenzaci za jejich předčasné uzavření. Kompenzace je v západním Německu stanovena na 2,6 miliard eur a na východě země na 1,75 miliard eur.

Vzhledem ke skutečnosti, že zhruba třetina elektřiny v Německu je vyráběná z uhlí (z toho více než polovina z hnědého uhlí) a jaderná energie bude postupně vyřazena během příštích dvou let, objevují se nyní obavy, že odstavení uhelných elektráren by mohlo vést k výpadkům dodávek elektřiny.
Německá vláda nyní připraví návrh zákona o ukončení těžby uhlí a předpokládá se, že parlament o návrhu bude hlasovat v polovině roku 2020.

 

Zdroj: Bulletin Energetika > EU